1) Man-down Detection
2) Instant GPS alerts to emergency responders Vital for: Lone workers, high-risk zones
3) Live Voltage Alerts when near 220V+ power sources
4) Helmet-Off Warning
5) 1080P stabilized recording (OIS + 120° rotation)
6) One-touch evidence capture + cloud upload
7) 3500mAh battery
The H8-new is a rugged, head-mounted camera recorder with a detachable 4G design. Engineered for helmet-based wearability, this Android 8.1 smart video device is powered by an octa-core processor for robust performance. It features a high-definition 13MP camera for capturing photos, recording videos and live streaming. With built-in 4G/Wi-Fi/Bluetooth/GPS, it ensures seamless connectivity and operation in the field. The integrated speaker and microphone facilitate clear audio communication, while a dedicated one-touch SOS button provides an immediate emergency response.
| Dimension | 229.4*215.8*31.4mm |
| Battery | 3500mAh removable |
| Chipset | MTK |
| OS | Android 12.0 |
| Frequency | 8 Core, 2.0GHz |
| Display | 1.14 inches |
| Networks | TD-SDMA:B34/39 WCDMA B1/B2/B5/B8 CDMA2000 BC0 TDD B34/B38/B39/B40/B41 FDD-LTE B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B20 |
| Data serivce | GPRS/EDGE/HSPA/Cat 4LTE |
| Video Encoding | H.264/H.265 |
| Memory | 4GB + 64GB |
| Camera | 13MP fixed focus |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| Wifi | WIFI 2.4G/5G support 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPRS | Beidou/GPS |
Copyright ©2025 Shenzhen Grandtime Technology Co., Ltd. All Rights Reserved Copyright
At Grandtime, we protect those who protect others — and those who build our world. We engineer mission-critical safety devices include body-worn cameras for public safety professionals and smart helmets for industrial workers,delivering real-time awareness, secure connectivity, and unwavering reliability in the field.
Copyright ©2025 Shenzhen Grandtime Technology Co., Ltd. All Rights Reserved.