1)Smart Rugged 4G poc radio, Push-to-Talk button initiates instant group calling or individual calling
2)4.0 inch intelligent touch display
3) Built-in WIFI/BT/Beidou+GPS
4)Android 9.0 OS Most widely used Android operating system
5) 5000 mah large battery capacity for whole day shift
6) Built-in LoRa
7) IP68 Waterproof
F39 is a compact, rugged, and easy-to-operate large screen handheld radio which enables Push-to-Talk over Cellular using Wi-Fi and the existing 3G/4G/LTE infrastructure of Mobile Network Operators
| Dimension | 137*68*21mm |
| Battery | 5000mAh |
| MTK | MTK6761 |
| OS | Android 9.0 |
| Disply | 4.0 inch 640*1136 |
| Network | GSM :2G:GSM B8/B3/B2/B5 |
| TD-SCDMA B34/B39 | |
| WCDMA B1/B2/B5/B8 | |
| CDMA2000:BC0 | |
| TDD B34/B38/B39/B40/B41 | |
| FDD B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B20 | |
| storage | 2+16GB |
| Front-camera | 2MP |
| Rear camera | 13MP |
| Bluetooth | BT 5.1 |
| Wifi | WIFI 2.4G/5G |
| GPRS | GPS /Galileo/BEIDOU |
| Ingress protection | IP68 standard |
Copyright ©2025 Shenzhen Grandtime Technology Co., Ltd. All Rights Reserved Copyright
At Grandtime, we protect those who protect others — and those who build our world. We engineer mission-critical safety devices include body-worn cameras for public safety professionals and smart helmets for industrial workers,delivering real-time awareness, secure connectivity, and unwavering reliability in the field.
Copyright ©2025 Shenzhen Grandtime Technology Co., Ltd. All Rights Reserved.