1)Android OS
2)Provide HD recording
3)Video can be streamed real-time back to dispatch over cellular 4G/LTE or Wi-Fi networks for nationwide monitoring of events
4)110 degree Large wide angle lens, ratotable design camera
5)2pcs battery for full shift recording
6)Support loop recording, seamlessly record every second
Grandtime wearable camera H8 is a fully rugged helmet wearable smart video camera, which is equipped with an Android 8.1 Octa-core system, built-in 4G/WIFI/GPS, high definition 20MP camera, and speaker/microphone that can be used to capture photos and videos in hard-to-reach places like tunnels, towers, construction buildings or behind large machinery/equipment, etc.
| Dimension | 230.0*200.50*36.40mm |
| Battery | 2500 mAh X2 (interchangeable) |
| Chipset | MT6762V |
| OS | Android 8.1 |
| Frequency | 2 Ghz Quad core |
| Display | 0.96 inches |
| Networks | GSM B2/3/5/8 TD-SDMA WCDMA B1/B2/B5/B8 CDMA2000 BC0 TDD B34/B38/B39/B40/B41 FDD B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B20 |
| Data serivce | GPRS/EDGE/HSPA/Cat 4LTE |
| Video Encoding | H.264 |
| Memory | 2GB + 16GB |
| Camera | 21MP fixed focus |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| Wifi | WIFI 2.4G/5G support 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPRS | Beidou/GPS |
Copyright ©2025 Shenzhen Grandtime Technology Co., Ltd. All Rights Reserved Copyright
At Grandtime, we protect those who protect others — and those who build our world. We engineer mission-critical safety devices include body-worn cameras for public safety professionals and smart helmets for industrial workers,delivering real-time awareness, secure connectivity, and unwavering reliability in the field.
Copyright ©2025 Shenzhen Grandtime Technology Co., Ltd. All Rights Reserved.