1) Real-Time Communication: Voice/Video calls & group conferencing over 5G/4G/Wi-Fi, Live video streaming & remote monitoring via cloud platform
2) Intelligent Safety Monitoring: Helmet removal detection , mandown alerts with GPS-triggered SOS, Live voltage proximity warning
3) Health Metrics Tracking: Real-time heart rate, blood oxygen, and body temperature monitoring via wearable sensors.
4) Rugged Durability: IP66 waterproof/dustproof
5) One-touch evidence capture + cloud upload
6) 4000mAh battery
7) H.265 encoding
GH01 is an industrial-grade helmet camera powered by Android 12 Octa-core processor, featuring integrated 5G/4G/WIFI/BT connectivity, 13MP video capture, 2W speaker and dual microphones for seamless voice and video communication . It combines real-time communication, remote monitoring and advanced safety alerts—including mandown detection, capping-off warnings, proximity voltage alerts and continuous vital signs monitoring (heart rate, blood oxygen, temperature) making it an all-in-one solution for workforce safety management and operational efficiency.
| Dimension | 231.1*307.3*150mm |
| Battery | 4000mAh removable |
| Chipset | MTK |
| OS | Android 12.0 |
| Frequency | 8 Core, 2.0GHz |
| Networks | 2G:GSM B2/B3/B5/B8
3G:TD-SCDMA B34/B39 WCDMA B1/B2/B5/B8 CDMA2000:BC0 4G:TDD-LTE B34/B38/B39/B40/B41 FDD-LTE B1/B3/B5/B7/B8/B20 5G: NR:N1/N3/N28A/N41/N78/N79 |
| Product weight | 690g with battery |
| Video Encoding | H.264/H.265 |
| Memory | 4GB + 64GB |
| Camera | 13MP fixed focus |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| Wifi | WIFI 2.4G/5G support 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPRS | Beidou/GPS |
| Video recording | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Sim card | Dual nano card |
| Heart rate/ Blood oxygen saturation Sensor | Supported |
| Body Temperature sensor | Supported |
Copyright ©2025 Shenzhen Grandtime Technology Co., Ltd. All Rights Reserved Copyright
At Grandtime, we protect those who protect others — and those who build our world. We engineer mission-critical safety devices include body-worn cameras for public safety professionals and smart helmets for industrial workers,delivering real-time awareness, secure connectivity, and unwavering reliability in the field.
Copyright ©2025 Shenzhen Grandtime Technology Co., Ltd. All Rights Reserved.